Английский язык - Поурочные планы 5 класс
Повторяем прошедшее простое время - HELLO! NICE TO SEE YOU AGAIN!
Цели: закрепление навыков чтения и вопросно-ответной работы по тексту; актуализация грамматических навыков; тренировка произносительных навыков.
Оборудование: карточки с грамматическим заданием по количеству учащихся.
Ход урока
I. Организационный момент
Good morning, boys and girls! I’m glad to see you.
— Where did you go last summer?
— With whom did you go there?
— What did you see?
— Did you visit any places of interest?
It’s interesting to find out how teenagers from foreign countries spent their summer holidays.
II. Фонетическая зарядка
— Look at the blackboard, please. I have written a poem there. I want you to read it. But first we shall read the new words from the poem. Repeat them after me, please.
(Учитель обращает внимание детей на стихотворение и новые слова, заранее записанные на доске. Учитель произносит слова, ученики повторяют их и отрабатывают произношение.)
Запись на доске:
She sells seashells
She sells seashells,
By the seashore.
The shells she sells,
Are surely seashells.
So if she sells shells,
On the seashore,
I’m sure she sells,
Seashore shells.
to sell
seashore
surely
seashell
shell
sure
(Ученики прослушивают и повторяют за диктором стихотворение из упр. 67 (учебник, с. 25), затем переводят его на русский язык.)
— And now try to read the poem yourself. Masha, read the poem, please.
(Ученики по очереди читают стихотворение вслух.)
III. Речевая разминка
Игра «Угадай»
— As I know you like to play. I shall think of the word on the topic “Summer Holidays”. Guess the word, please.
— What question shall we ask? (Is it “seaside”? Is it “visit”!) (Учитель загадывает слово по теме «Летние каникулы», а ученики пытаются его отгадать. Угадавший становится ведущим в игре и загадывает свое слово.)
Примерный ход игры:
— Is it travelling?
— No, it is not.
— Is it going abroad?
— No, it is not.
— Is it pick?
— Yes, it is.
IV. Проверка домашнего задания
Работа в парах
— I think it’s time to check up your home task. Who is ready to act out the dialogue? Vova and Masha, go to the blackboard, please.
(Учащиеся парами по очереди выходят к доске и представляют свои диалоги.)
V. Работа по теме урока
Работа по теме урока Упр. 65 (с. 25).
— The next task will help us to remember the Past Simple Tense. Read the text from exercise 65 on page 25 in your textbooks. You will open the brackets and use the verbs in the right form.
(На выполнение задания отводится четыре минуты. Затем учитель организует проверку: ученики по очереди зачитывают предложения и объясняют выбор формы глагола.)
VI. Физкультминутка
VII. Продолжение работы по теме урока
1. Работа по учебнику
Упр. 65, 66 (с. 25).
— Now I want you to read the text aloud. Let’s work in a chain. Who is ready to start?
(Ученики читают текст из упр. 65 вслух, затем делятся на группы по три человека для вопросно-ответной работы по тексту — упр. 66.)
2. Выполнение тестового задания
— It’s time to write the test to find out if you know English tenses well. Who is on duty today? Nick, will you help me to give out the tests?
(Ученикам предлагается выполнить тестовое задание на карточках. После выполнения задания учитель забирает их на проверку.)
1. I usually... my granny on Saturday.
a) visits; b) visited; c) visit; d) will visit.
2. There ... 30 pupils in our class last year.
a) were; b) was; c) are; d) is.
3. I can ... English very well.
a) spoke; b) speaks; c) speak; d) will speak.
4. ... they go to the Zoo with us next week?
a) shall; b) will; c) do; d) did.
5. I ... to my friend’s place yesterday.
a) goed; b) went; c) goes; d) will go.
6. He will not... his holidays in America.
a) spent; b) spended; c) spends; d) spend.
7. My pencil... on the table yesterday. My mother... it in the box.
a) was not, put; b) are not, put; c) were not, put; d) was not, puts.
8. Do you like ... to school? Yes, I ... .
a) to go, did; b) go, do; c) to go, do; d) to go, don’t.
9. We learn how to use computers at... lessons.
a) I. Т.; b) Literature; c) Drama; d) Maths.
10. She wanted to ... us about her brother.
a) say; b) tell; c) speak; d) show.
(Ключи: 1 - с; 2 — a; 3 — с; 4 — b; 5 — b; 6 — d; 7 - a; 8 — с; 9 - a; 10 - b.)
VIII. Подведение итогов урока
— That’s all we have time for. Stand up, please.
Raise your head!
Jump up high!
Wave your hand
And say “Goodbye!”
Goodbye, my friends! Have fun!
Домашнее задание
Учебник: упр. 67, 69 (с. 25); упр. 6 (с. 42).