Английский язык - Поурочные планы 5 класс
Зов джунглей (игра) - LEARNING MORE ABOUT EACH OTHER
Цели: обобщение материала по теме «Животные в нашей жизни»; тренировка лексико-грамматических навыков.
Оборудование: игрушечные бананы и кости; картинки; игрушки; карточки с заданиями.
Ход урока
I. Организационный момент
Good morning, children. Today we have a special lesson. It’s a game-lesson “Jungle Call”. Today you will recite poems, ask and answer questions and solve riddles. I hope the lesson will be interesting for you and you will enjoy it.
— And now let’s start our lesson. 1 want you to divide into two groups. One group is “The Beasts of Prey” and the second group is “The Beasts of Grass”. “The Beasts of Prey” will have bones for good answers and doing tasks and “The Beasts of Grass” will have bananas.
— Well, teams you have some time to choose the captain and decide how to present your team.
II. Проведение конкурсов
Конкурс 1. Визитка
(Команды рассказывают о себе и представляют капитанов. За лучшую визитку команда получает банан (для «Травоядных») или кость (для «Хищников».)
Примерный рассказ:
We are “The Beasts of Prey”. We are very quick, clever and energetic. In our team we have such animals as A Wolf-Sasha, A Fox-Lena, A Crocodile-Petya, A Tiger-Dima, A Bear-Tanya. Our captain is brave and strong Lion-Pasha.
Конкурс 2. Загадки
(Учитель просит команды по очереди отгадать загадки. Если команда не дает правильного ответа, право ответить получает команда соперников. За каждую разгаданную загадку команда получает кость или банан.)
— This animal lives in the forest. It’s neither big nor small. It likes to eat carrots and it is afraid of a fox and a wolf. This animal runs very fast. (A hare.)
— This animal is very big. It is grey and sometimes white. It has a very long nose. It lives in India and Africa. It likes to eat leaves and grass. (An elephant.)
— This animal lives at home or in the street. It’s a man’s friend. It can run, but can't fly and climb. It is very clever and friendly. (A dog.)
— This animal lives in the river or near the water. It is green. It can jump and swim, but it can neither run nor climb. (A frog.)
— Gena is not a boy. He is big, long and green. He is very clever. It can swim. He has a friend Cheburashka. (A crocodile.)
— This animal is red and sly. It likes hens, cocks, hares and ducks. It lives in the forest. (A fox.)
— It is grey. It can run, jump and walk. It is very small. It likes bread and cheese. It lives in the house. (A mouse.)
— This animal can be black, grey, white or red. It lives in the house. It can catch a grey mouse. It likes meat, fish and milk. It can run, jump, climb and walk. (A cat.)
Конкурс 3. Один — много
(Учитель показывает на игрушки или картинки с изображением животных, людей, каких-либо предметов. Задача детей — написать, что они видят на картинках, а затем поставить данное существительное во множественное число. За каждую правильную пару слов команда получает кость или банан.)
Пример: fish — fish, dog — dogs, cat — cats, fox — foxes, child — children, sheep — sheep, insect — insects, etc.
Конкурс 4. Актер
— Children, I know you like animals and like to watch them. Now you can tell us about your favourite wild or domestic animal. But you can’t use your tongue to do it. You will show us the animal using your body.
(Члены одной команды по очереди изображают какое-нибудь животное: его повадки, походку или движения. Задача другой команды — угадать, что это за зверь. За каждого угаданного зверя команда получает кость или банан.)
Конкурс 5 (для капитанов)
— It’s a competition for our captains. Here are the cards. Your task is to put missing words.
(Капитаны команд вставляют пропущенные слова в стихотворения.)
1) My dear... |
2) Little mouse, little mouse |
Sleeps in the hat. |
Lett her flat for bigger ... . |
The hat is tall. |
There are ten rooms in it. |
The cat is... . |
... can the mouse sit? |
(cat. small) |
(house, where) |
Конкурс 6. Предложения
(Команды получают карточки. Детям необходимо составить и записать правильные предложения. За каждое верное предложение команда получает кость или банан.)
Примерное задание на карточке:
I |
watched an interesting film. |
||
You |
just |
cleaned his teeth. |
|
She |
have |
never |
played piano at home. |
He |
has |
already |
read fairy tales to my sister. |
We |
bought toys to her daughter. |
Конкурс 7. Песни и стихи
(Представители от каждой команды рассказывают различные стихотворения или исполняют песни на тему «Животные в нашей жизни». В данном конкурсе выбираются лучшие исполнители, которые приносят кость или банан своей команде.)
III. Подведение итогов урока
(Дети подсчитывают количество костей и бананов, и определяется команда-победительница.)
— Thank you for the lesson. Did you like it?
— Do you want to have such lessons more often?
Goodbye, everybody. See you on Monday.