Английский язык - Поурочные разработки 7 класс
Сложное дополнение - LOOK AT TEENAGE PROBLEMS: SCHOOL EDUCATION
Цели урока:
1. Введение нового грамматического материала по теме «Сложное дополнение».
2. Первичное закрепление введенного грамматического материала в устной и письменной речи.
3. Активизация материала по теме «Словообразование».
Оборудование: грамматическое задание на карточках по количеству учащихся; демонстрационная таблица по теме «Сложное дополнение».
Ход урока
I. Организационный момент
— Good morning, boys and girls!
— I’m glad to see you.
— Today we shall learn the English proverbs about friendship.
II. Фонетическая разминка
— Look at the blackboard, please. You can see some proverbs there. Do you know them? Can you read the proverbs? Let’s read them all together (in pairs). Think of their Russian equivalents, please. What other Russian proverbs about friendship do you know?
Учитель привлекает внимание учащихся к пословицам, которые заранее записаны на доске. Ученики читают данные пословицы хором, в парах и индивидуально.
Примерная запись на доске:
A friend in need is a friend indeed.
Old friends and old wine are best.
Friendship is not bought at a fair.
Between friends all is common.
A friend to all is a friend to none.
III. Речевая разминка
— Let’s play the game “Snowball”. We shall remember the adjectives to describe our best friends. The first pupil will name one word, the second pupil will repeat it and add another word, the next pupil will repeat two words and say one more. The winner is the pupil who will repeat the chain of all the words on the topic.
— kind;
— kind and devoted;
— kind, devoted and cheerful;
— kind, devoted, cheerful and nice;
— kind, devoted, cheerful, nice and clever. Etc.
IV. Активизация материала по теме «Словообразование»
— Let’s remember the words, having a common root. You can see the example in exercise 114, page 87. Now it’s your turn to make up different parts of speech.
Учитель предлагает детям вспомнить словообразовательные суффиксы и обсудить пример из упр. 114, стр. 87. Затем ученики выполняют данное упражнение в устной или письменной форме (по усмотрению учителя). Также на данном этапе урока учащимися может быть выполнено упр. 53, стр. 97.
V. Физкультминутка
Физкультминутка проводится дежурным учеником.
One little witch was fixing her black shoe,
Another came to help, and then there were two.
Two little witches climbed high in the tree,
Another started climbing, and then there were three.
Three little witches said, “More brooms. We need more.”
Another brought her broom, and then there were four.
Four little witches said, “Through the sky let’s dive.”
Another came along, and then there were five.
Five little witches flying high in the sky.
“To the moon,” they said. “To the moon let’s fly!”
VI. Введение нового грамматического материала по теме «Сложное дополнение»
— I’d like you to read the sentences of exercise 117, page 87. We shall learn the Complex Object and these sentences will help us to understand this grammar material better. Who is ready to read the first example? Will you translate the sentences from exercise 118, page 87?
Учитель знакомит учащихся с новым грамматическим явлением английского языка — сложным дополнением. Для введения данного грамматического материала учитель использует демонстрационную таблицу и предложения из упр. 117, 118, стр. 87 из учебника. Ученики по очереди зачитывают предложения из упражнений учебника и переводят их.
VII. Первичное закрепление введенного грамматического материала
— Will you make up the sentences using the Complex Object? Read the task from exercise 119, page 87. Are you ready to read the first sentence? Can you translate it?
Учитель организует выполнение упр. 119, стр. 87 из учебника. Задание для учащихся - составить, прочитать и перевести предложения, используя материал подстановочной таблицы данного упражнения. Затем учениками устно или письменно выполняется упр. 4, стр. 66 из рабочей тетради.
VIII. Закрепление грамматических навыков по теме «Сложное дополнение»
— Now I want you to look at the blackboard. You will put the words in the sentences in the logical order and write them down on the sheets of paper.
Учитель привлекает внимание детей к заданию на карточках и объясняет его. Ученики должны поставить слова в логическом порядке и записать предложения. Ученик, который справится с заданием раньше других учащихся, выходит к доске и записывает свои варианты предложений. В конце урока предложения на доске проверяются всем классом.
Примерное задание на карточках:
Put the words in the logical order:
1. Kitty, they, at, to, a hotel, stay, expect.
2. A pilot, father, to, want, doesn’t, me, become.
3. To wash up, like, your, me, sister, would?
4. Us, polite, to be, wants, the teacher.
5. Expects, in the garden, him, my aunt, to work.
Keys:
1. They expect Kitty to stay at a hotel.
2. Father doesn’t want me to become a pilot.
3. Would your sister like me to wash up?
4. The teacher wants us to be polite.
5. My aunt expects him to work in the garden.
IX. Подведение итогов урока
Mind the clock
And keep the rule:
Try to come
In time to school.
— Our lesson is over. Good-bye, boys and girls!
Домашнее задание: рабочая тетрадь: упр. 5, стр. 67.