День друзей - LOOK AT TEENAGE PROBLEMS: SCHOOL EDUCATION

Английский язык - Поурочные разработки 7 класс

День друзей - LOOK AT TEENAGE PROBLEMS: SCHOOL EDUCATION

Цели урока:

1. Формирование навыков чтения и перевода.

2. Закрепление грамматических навыков по теме «Сложное дополнение».

3. Совершенствование навыков устной и письменной речи на основе прочитанного текста.

Оборудование: орфографическое задание на карточках по количеству учащихся; тест по теме «Сложное дополнение» по количеству учащихся.

Ход урока

I. Организационный момент

— Good morning, boys and girls! (Good morning!)

— I haven’t seen you for ages. I am glad to see you again. (We are glad to see you too.)

— How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)

— I am fine, thank you. Sit down, please.


II. Тренировка орфографических и фонетических навыков

— Look at the blackboard, please. Put the letters in the following words in the correct order and read the words on the topic “School Friends Are for Always”.

Учитель привлекает внимание учащихся к словам, заранее записанным на доске. Задание для учащихся: поставить буквы в словах в правильном порядке и прочитать слова по теме «Школьные друзья». Ученики читают слова хором и индивидуально, вслух и шепотом. Данное задание может быть оформлено на карточках, в таком случае оно выполняется детьми индивидуально и карточки собираются на проверку.

Примерное задание на доске или на карточке:

Put the letters in the following words in the correct order and read (translate) the words:

CAEDUONTI

(education)

CTPEEX

(expect)

NISHPU

(punish)

HAVIBEOUR

(behaviour)

VAPRITE

(private)

UBTROLE

(trouble)

MSPROBLE

(problems)

FRILYUNEND

(unfriendly)

ARQUREL

(quarrel)

SHIPENDFRI

(friendship)


III. Речевая разминка. Активизация грамматического материала в устной речи

— It’s time to start our talk. You will answer my questions using the Complex Object. We shall find out if you have good imagination.

Ученикам предлагается ответить на вопросы учителя, используя в своих ответах сложное дополнение. Учитель побуждает детей отвечать полными предложениями.

Примерные вопросы и варианты ответов:

1. What do (don’t) parents want their children to do? (Parents want their children to be polite. Parents want their children to tell the truth. Parents want their children to help about the house.

Parents don 7 want their children to tell a lie. Parents don’t want their children to be too noisy. Parents don’t want their children to go to the disco alone. Parents don’t want their children to be selfish.)

2. What would (wouldn’t) you like your friends to do? (I would like my friends to keep my secrets. I would like my friends to help me when lam in trouble. I would like my friends to go to the New Year party with me. I wouldn’t like my friends to smoke cigarettes. I wouldn’t like my friends to take drugs. I wouldn’t like my friends to laugh at me.)

3. What do (don’t) teachers usually expect their pupils to do? (Teachers usually expect their pupils to be hard-working. Teachers usually expect their pupils to be honest. Teachers usually expect their pupils to do their homework. Teachers don 7 expect their pupils to run in the classroom. Teachers don’t expect their pupils to be lazy. Teachers don 7 expect their pupils to drink alcohol.)


IV. Закрепление грамматических навыков по теме «Сложное дополнение»

— You will have eight sentences and four variants to complete them.

Ученики получают тестовое задание по теме «Сложное дополнение». В течение 4 минут они читают предложения и выбирают один вариант для дополнения в каждом предложении. Учащиеся заносят номера предложений и буквы вариантов ответов в тетрадь.

Примерное задание:

Choose the correct answer (a, b, c, d).

1. My parents always want... the washing up.

a) that I did; b) me; c) me to do; d) for me to do

2. Our new teacher says he’d like... down everything he said.

a) that we must write; b) us to write; c) us writing; d) us write

3. We expected our friends... fast for a while.

a) to move; b) moved; c) will move; d) move

4. I want... to the stadium next week.

a) my friend go; b) my friend will go; c) my friend to go; d) to go my friend

5. Her relatives didn’t expect... this gallery.

a) her to visit; b) her visiting; c) that she to visit; d) her visit

6. The teacher wants Mary... the poem by heart,

a) learning; b) learn; c) learnt; d) to learn

7. I would like that man... part in the competition.

a) taking; b) took; c) to take; d) him take

8. Ms Green wanted her nephew... her hand,

a) to touch; b) touch; c) toughed; d) will touch

Keys: 1 — c; 2 — b; 3 — a; 4 — c; 5 — a; 6 — d; 7 — c; 8 — a


V. Физкультминутка

Физкультминутка проводится кем-либо из учеников по желанию.

One little witch was fixing her black shoe,

Another came to help, and then there were two.

Two little witches climbed high in the tree,

Another started climbing, and then there were three.

Three little witches said, “More brooms. We need more.”

Another brought her broom, and then there were four.

Four little witches said, “Through the sky let’s dive.”

Another came along, and then there were five.

Five little witches flying high in the sky.

“To the moon,” they said. “To the moon let’s fly!”


VI. Формирование навыков чтения с пониманием общего содержания и навыков перевода

— Friendship is not bought at a fair. How much time do you spend with your friends? Do you celebrate any holidays with them? Let’s read the letter from exercise 120, page 88 and answer the questions from the task. Can you read the sentences with the Complex Object in the text?

Учитель предлагает учащимся прочитать текст из упр. 120, стр. 88 из учебника и выполнить задания перед текстом. Ученики читают текст про себя в течение 3 минут и отвечают на вопросы задания. Предложения, в которых используется сложное дополнение, необходимо прочитать вслух и перевести на русский язык. В конце данного этапа урока ученики устно выполняют упр. 121, стр. 88 из учебника.


VII. Развитие лексических навыков

— The next task for you is exercise 122, page 88 in your textbooks. Work in pairs and divide the word combinations from this exercise into two groups. Who is ready to read the words from the first (second) category?

Упр. 122, стр. 88 выполняется учащимися в парах. После работы в парах в течение 2—3 минут учитель предлагает зачитать словосочетания из первой (второй) группы, а также продолжить список и привести свои примеры.


VIII. Совершенствование навыков устной и письменной речи на основе прочитанного текста

— It is interesting to find out if you support Jeffs idea or not. Will you share your opinion? Use the expressions from exercise 123, page 88 and tell us your ideas, please.

Учитель организует выполнение упр. 123, стр. 88 в устной форме. Учащиеся по очереди высказывают свои идеи. Учитель побуждает детей аргументировать ответы, используя информацию из текста. Затем ученики делятся на группы по 3—4 человека для написания письма из упр. 124, стр. 88. В конце урока представители от каждой группы зачитывают письма от своей группы.


IX. Подведение итогов урока

— That’s all we have time for. Our lesson is over. Thank you for your work. You may collect your things. Will you stand up, please?

Raise your head!

Jump up high!

Wave your hand

And say “Good-bye!”

— Good-bye, everybody. See you tomorrow.


Домашнее задание: учебник: упр. 55, стр. 97; рабочая тетрадь: упр. 6, стр. 67.






Для любых предложений по сайту: [email protected]