Spotlight on Russia: Metro - GETTING AROUND

Поурочные разработки по английскому языку 6 класс к учебнику Ю.Е. Ваулиной - 2017 год

Spotlight on Russia: Metro - GETTING AROUND

Цель: создать условия для совершенствования языковых и речевых навыков в ситуации речевого общения по теме “Метро”.

Оборудование: иллюстрации по теме урока.

Ход урока

I. Организационный момент

— Good afternoon, boys and girls! (Good afternoon, teacher!)

— How are you?

— Let’s see if everyone is here.

(Учитель собирает письменные работы учащихся на проверку.)

II. Работа по теме урока

1. Вводная беседа

— What public transport do people use in Russian cities? (Buses, trolleybuses, taxi, trams, metro.)

The subject of today’s discussion is the metro.

(Учитель записывает слово metro на доске и задает вопросы классу.)

— Have you ever travelled by metro? Where was it?

— Is the metro comfortable (safe, cheap, fast)?

— Where’s the best metro system in our country?

2. Работа с текстом в журнале Spotlight on Russia

— Open the magazine Spotlight on Russia at the end of your books, page 5. Now we’re going to read the article about the Moscow metro. What can you see in the photo? (It’s a metro station.)

(Учитель демонстрирует другие изображения станции “Маяковская” и описывает ее.)

Mayakovskaya is a metro station on the Zamoskvoretskaya Line in the Tverskoy District of central Moscow. It is one of the most beautiful and famous metro stations in the world. The station was opened in 1938. It is decorated with white and pink marble and mosaic ceilings. You can also see the bust of the poet Vladimir Mayakovsky.

— Look at the map. What is it? (It's the map of the Moscow metro.)

— How many lines does the metro have? (It has 12 lines.)

— Let’s learn the words you will see in the article.

(На доске записаны слова.)

architecture

voice of the announcers

a male voice

a female voice

major sights

tourist attractions

mosaic ceilings

chandeliers

sculptures

(Учитель объясняет значение слов с помощью средств зрительной и звуковой наглядности. Учащиеся повторяют слова за учителем. Затем ученики самостоятельно читают статью и отвечают на вопросы.)

— Is the metro popular means of transport in Moscow?

— Is it fast or slow?

— How many stations does the metro have?

— How many passengers use the metro every day?

— What are its working hours?

— How do passengers know where a train goes from?

— Why do people call the metro “The Underground Palace”?

3. Выполнение задания в рубрике Activities

(Учитель читает первое задание и предлагает ученикам заполнить таблицу, а затем сравнить метро в Москве и в своем/другом городе.)


The Moscow metro

The local metro

Passengers

7 million


Stations

185


Working hours

6 am — 1 am


Attractions

Mosaic ceilings, wonderful chandeliers, beautiful sculptures, brilliant paintings


(Учитель также может предложить сравнить метро в Москве и Лондоне.)

— Let’s compare the Moscow metro with the Tube in London. The article on page 31 can help us.

Дополнительная информация о метро в Лондоне:

The London Underground or Tube is the oldest metro system in the world. It was opened in 1863.

If you want to travel fast around London, taking the Tube will get to your destination quicker than bus or taxi. The metro system has got 12 lines. Each line has a traditional name and a standard colour on the Tube Map. There are currently 275 stations and about 253 miles of route. To travel between the surface and the underground stations there are escalators and lifts.

You must have a ticket for every journey you take the underground. You can buy them from ticket machines or from ticket sales offices.

(Примечание. Если нет возможности обсудить и написать текст о метро, ученики выполняют второе задание и описывают наиболее популярное транспортное средство в своей местности.)

III. Инструктаж по выполнению домашнего задания

— Write the letter about your favourite station at home. You can draw a picture of the station or stick a photo.

(Ученики выполняют задание дома на отдельных листах или в тетрадях для письменных работ.

Учитель записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках:

SB: Spotlight-on Russia (p. 5) (write a letter).)

IV. Подведения итогов урока

— Can you talk about the Moscow metro?

— Do you know how to write a letter about your favourite station? (Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

— That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)






Для любых предложений по сайту: [email protected]